Privacy statement: Your privacy is very important to Us. Our company promises not to disclose your personal information to any external company with out your explicit permission.
Odunla çalışan bir çadır sobası, yakıt enerjisinin yalnızca yüzde 55-70'ini hissedebileceğiniz radyant ve konvektif ısıya dönüştürür. Çadır kumaşından ve dikişlerden kaçan gerçek ısı kaybını modellediğinizde, üretilen ısının yalnızca küçük bir kısmı konforu korumaya yarar. Bu prensip, 12.000 BTU'luk bir birimin neden 12×14 kanvas duvarlı bir çadırı -10°C'de rahatça yaşanabilir tutabildiğini açıklıyor. Ayak küp başına BTU'ya göre boyutlandırma yaygın olarak kullanılan bir kısayoldur, ancak yalnızca tek bir sabit çadır boyutu için matematiksel olarak güvenilirdir. Bir barınağın her doğrusal ölçüsü iki katına çıkarsa iç hacim sekiz kat artarken dış yüzey alanı yalnızca dört kat artar. Hacim bazlı boyutlandırma, kompakt barınakların gücünü düzenli olarak aşıyor ve büyük duvar çadırlarının yetersiz ısınmasına neden oluyor; bu nedenle, doğru boyutlandırma iş akışları, öncelikle yüzey alanına öncelik verir.

Hacimle değil yüzey alanıyla başlayın Isı kaybı (BTU/saat) = U faktörü × yüzey alanı (ft²) × sıcaklık farkı (°F) Daha sonra ortam koşullarından tam ısıtma gerektiren dikişten sızan soğuk havayı hesaba katarak infiltrasyon kaybını ekleyin: Sızma (BTU/saat) = 0,018 × hacim (ft³) × saat başına hava değişimi × sıcaklık farkı (°F)
0,018 sabit değeri havanın hacimsel ısı kapasitesini temsil eder. Bu terim, sıkı bir şekilde kapatılmış branda için düşük kalır, ancak saatte üç hava değişimi yapan cereyanlı bir naylon çadırda, sızma kaybı, iletken ısı kaybıyla tamamen eşleşebilir. Bu pratik U faktörü rakamları, standart çerçeveli bina duvarlarından çok daha zayıf olan gerçek çadır kumaşı performansını yansıtmaktadır:
✅ Yalıtımlı kapitone açılır pencere: U 0,45–0,50
✅ Kanvas duvar çadırı, tek duvar: U 0,65
✅ Kar etekli dört mevsim sentetik: U 0,90
✅ Tek cidarlı naylon veya polyester: U 1,25
❌ Alüminyum soba gövdeleri: Kolayca göçerler ve neredeyse hiç ısı tutmazlar
BTU şeması çatı, duvar ve zemin yüzey alanını bir araya getirir. Sütun değerleri ham dış mekan okumalarından ziyade iç-dış sıcaklık farkını tanımlar. Dış sıcaklık -10°C'deyken iç mekan sıcaklığının 20°C tutulması, 54°F sıcaklık deltası oluşturur.
Barınak (U × G × Y) | Yüzey alanı | Hacim | 30°F boşluk | 50°F boşluk | 70°F boşluk | Soba sınıfı |
7×7×6,5 ft naylon, 1–2P | ~180 ft² | 320 ft³ | 3.500 | 5.900 | 8.200 | 3.000–8.000 BTU titanyum |
10×12×7 ft tuval | ~430 ft² | 840 ft³ | 8.400 | 14.000 | 19.600 | 10.000–20.000 BTU çelik |
12×14×7,5 ft tuval | ~570 ft² | 1.260 ft³ | 11.100 | 18.500 | 25.900 | 15.000–25.000 BTU çelik |
14×16×8 ft tuval | ~710 ft² | 1.790 ft³ | 13.800 | 23.100 | 32.300 | 20.000–30.000 BTU çelik |
16×20×8 ft tuval | ~900 ft² | 2.560 ft³ | 17.600 | 29.300 | 41.000 | 25.000–35.000 BTU çelik |
12×14 kanvas çadır sırasını yakından inceleyin. 50°F sıcaklık farkı altında barınak 18.500 BTU/saat net ısıya ihtiyaç duyar. %65 yanma verimliliğinde bu, yaklaşık 28.000 BTU ham yakıt girişi gerektirir ve bu zirve çıkışı yalnızca tam yanma sırasında sürdürülebilirdir. 2,5–3,0 ft³'lük bir yanma kutusu, çıktı doğal olarak düşmeden önce bu ısı bandını iki ila üç saat boyunca koruyabilir. Bu yoğun talebe tam olarak uygun bir soba seçerseniz, çadır akşamın erken saatlerinde rahat kalacak ve gecenin ilerleyen saatlerinde soğuyacaktır.
Basit hacim çizelgelerinde yer almayan üç temel ayar Rakım, ısı çıkışını her 1000 ft'lik yükseklik artışında yaklaşık yüzde 3 oranında azaltır. Deniz seviyesinde mükemmel boyuta sahip bir soba, 5.000 ft'te %15 daha az ısı sağlar, bu nedenle alıcılar, 4.000 ft'nin üzerinde bulunan alanlar için bir boy büyük seçmelidir. Hava değişimi, gizli bir ısıtma yükü oluşturur. Dört kişilik kapalı bir kanvas çadır 30-40 m³ hava içerir ve aktif bir soba, alanda saatte 10-20 m³ hava sirkülasyonu sağlar. Özel bir giriş portu olmadığından ünite, birkaç saatte bir iç mekandaki durgun havayı tekrar tekrar ısıtır. Malzeme seçimi termal tutma özelliklerini değiştirir. Çelik ve titanyum, yanma aktifken aynı BTU'yu sağlar, yalnızca termal kütle açısından farklılık gösterir. İnce titanyum, alevler söndüğünde depolanan ısıyı serbest bırakmazken, 3-4 mm çelik, yangın söndükten sonra 40-60 dakika boyunca depolanan ısıyı yaymaya devam eder.
Yayınlanan üretici BTU derecelendirmeleri, satıcı listeleri arasında tutarlılıktan yoksundur. Winnerwell Nomad Medium'da kullanılan aynı 800 inç³ yanma kutusu, farklı perakende sayfalarında hem "3.000–7.000 BTU/saat" hem de "15.000–20.000 BTU/saat" olarak tanıtılmaktadır.
✅ Özet olarak: Odun Yakan Sobalarınızı basılı BTU etiketlerine göre değil, yüzey alanına ve sıcaklık aralığına göre boyutlandırın; 4.000 ft'in üzerinde çalışırken bir soba sınıfını yükseltin.
Kanvas duvar çadırları donma noktasının altındaki koşullarda 12.000–20.000 BTU/saat sabit net ısı gerektirir. Ancak -20°C'de yanma süresi ve nem yönetimi, en yüksek BTU kapasitesinden daha kritik kısıtlamalar haline gelir. -5°C'de güvenilir performans gösteren bir soba, genellikle -25°C'de sabit iç koşulları korumakta zorlanır. Herhangi bir satın alma kararında iki ayrı performans ölçütü değerlendirilmelidir: tutarlı sürekli ısı çıkışı ve kullanılabilir ocak kapasitesi.
12×14 kanvas çadır, av kampları ve glamping alanları için en yaygın olarak talep edilen teknik özellik olmaya devam ediyor ve distribütörlerin Dış Mekan Pişirme Ocağı Sarf Malzemeleri tedarik ederken en sık başvurduğu teknik taleptir.
✅ Hacim: 1.260 ft³, yaklaşık 35 m³
✅ Zarf: U 0,65'te yaklaşık 570 ft²
✅ 40°F boşluk (65°F giriş, 25°F çıkış): 14.800 BTU/saat net
✅ 60°F boşluk (65°F giriş, 5°F çıkış): 22.200 BTU/saat net
✅ 1,2 ACH'de filtreleme: rüzgarlı gecelerde ısı talebini %20-30 artırır
✅ Ateş kutusu gerekli: 2,5–3,0 ft³, her 3–4 saatte bir programlı yeniden yükleme
Kanvas barınaklar ve sobalar satma konusunda onlarca yıllık deneyime sahip bir perakendeci olan Wall Tent Shop, ham BTU değerlerinden ziyade soba kademesine göre eşleşen sonuçlara ulaşıyor. 12×14 ayak izi için orta boy modeller öneriliyor ve daha küçük ünitelerin uzun süreli soğuk havalarda sabit sıcaklığı koruyamayacağına dikkat çekiliyor.
Üst üste binen üç termal etki, -20°C'deki standart boyutlandırma çizelgelerini bozuyor ve her biri bir sonraki soba sınıfına yükseltmeyi haklı çıkarıyor: Baca çekiş kaybı. Soğuk başlatma, ters hava akışının üstesinden gelmek için ilk 10-15 dakikayı boşa harcar, bu nedenle tasarımcılar, yalnızca istikrarlı baca çekişi sağlamak için %20-30 ekstra kapasite ayırır. Nem birikmesi. Dışarıya verilen buhar ve nemli dış mekan malzemeleri soğuk çadır yüzeylerinde yoğunlaşır. Soba daha sonra bu sıkışan nemi buharlaştırmak için ekstra ısı tüketir ve bu da hissedilir ısıtma yükünü etkili bir şekilde iki katına çıkarır. Zorunlu havalandırma. Eksik yanma karbon monoksit üretir ve düşen oksijen seviyeleri yanma verimliliğini daha da azaltır. Gelen temiz havanın ısıtılması, hesaplanan iletken kaybına ek olarak kaçınılmaz bir ısı yükü oluşturur.
Kanvas barınaklar için iklim bazlı boyutlandırma referansı:
✅ −5°C ila 0°C, tuval: ft³ başına 0,8–1,1 BTU/saat
✅ −10°C, tuval: ft³ başına 1,1–1,5 BTU/saat
✅ −20°C, tuval: ft³ başına 1,5–2,0 BTU/saat
✅ −20°C, yalıtımlı açılır pencere: ft³ başına 0,9–1,2 BTU/saat
✅ Sabit rüzgarlı açık sırt: tüm değerlere %25 ısı gereksinimi ekleyin
-20°C'deki 12×14 çadır için bu, 20.000–25.000 BTU/saat net talebe ulaşır. İdeal soba, sürekli olarak maksimum güçte çalışmadan 50°F'lık bir aralık için gereken 18.500 BTU'yu sağlayabilir. Gece boyunca tamamen açık bir şekilde ilerlemek, sobanın üst plakalarını çözer ve yakacak odunları sürdürülemez bir oranda yakar. Bu çadır için mükemmel yapı, abartılı bir başlık numarasıyla basılmış düşük maliyetli bir ünite değil, 5-6 inç baca borusu ve 15.000-25.000 BTU/saat kanıtlanmış istikrarlı çıkış aralığıyla eşleştirilmiş 2,5–3,0 ft³ contalı bir ateş kutusu kullanır.
Soğuk havalarda kullanıma yönelik iki özellik BTU derecelerinden daha ağır basmaktadır: Hava geçirmez contalı yanma odası hacmi. Yalıtımlı bir kapıyla donatılmış 2,5 ft³'lük bir oda, sabit ısıyı, gevşek, sızdıran mandallara sahip aynı boyuttaki bir kutudan çok daha uzun süre korur. Baca çapı. Daha büyük kanvas duvar çadırları ve kutu tarzı sobalar 5-6 inçlik boruya dayanır; ultra hafif titanyum modellerinde genellikle boruda 2,5-3,5 kullanılır. 3 inçlik bir bacayla eşleştirilmiş 12 × 14 çadır, reklamı yapılan BTU'ya bakılmaksızın kötü bir şekilde sigara içecektir.
Zhuoyue Power, bu sobaları doğrudan üreterek plaka kalınlığını, conta kalitesini ve baca boyutlarını kontrol ediyor; bu üç temel değişken, bir ünitenin gerçek bir çadır içinde hedef çıktısına ulaşıp ulaşmadığına karar veriyor. Birden fazla ocak boyutu içeren toptan satış katalogları için bu teknik tablo, basit bir model adları listesi yerine fabrikayla paylaşılan üretim özellikleri sayfası görevi görür. Dış mekan ısıtma ve pişirme donanımının yanı sıra geniş bir Elektrikli Ev Aletleri yelpazesini yöneten bir tedarikçi olarak üretici, Çin'deki tek bir üretim üssünden birleştirilmiş sezonluk ürün gruplarını desteklemektedir. Özel markalama, özel etiketli paketleme ve karışık konteyner yükleme, toplu siparişler için standart şartlardır. ✅ Sonuç olarak: Donma noktasının altında, basılı en büyük BTU iddiası değil, dört saat boyunca 15.000–25.000 BTU/saat enerji sağlayan bir yanma odasına öncelik verin.
Soru: Soğuk havalarda daha büyük bir çadır ocağı her zaman daha mı güvenlidir? C: Hayır. Büyük boyutlu bir soba, düşük hava ayarlarında uzun süre boşta kalır ve bu da baca içinde kreozot birikmesine neden olur. 1/8 inçlik bir kreozot tabakası bile baca çekişini kısıtlar ve yangın riski oluşturur.
S: Bu tabloyu halihazırda sahip olduğum bir soba için yeniden kullanabilir miyim? C: Evet. İnç küp cinsinden ocak hacmini, tecrübeli sert ağacın pound başına 8.000-9.500 BTU enerji değeri ile çarpın, ardından beklenen pratik yanma penceresine bölün. 1.500 inç³'lük bir yanma kutusu, yaklaşık 170.000 BTU ham yakıta eşit olan yaklaşık 20 lb kuru odun tutar ve ortalama 17.000 BTU/saat net ısıya yakın dört saatlik bir yanmayı destekler.
S: Titanyum çelikten daha az BTU mu üretiyor? Cevap: Yanarken aynı ısıyı, yangın söndükten sonra ise daha az ısı üretir. Donma noktasının altında bir kanvas duvar çadırının kaç BTU ısıtılacağını bilmek, net gecelik çıktıyla ilgili bir sorudur ve çeliğin bir saate kadar kalan ısısı, eşit yanma odası boyutunda kazanır.
Çadırınızın kapladığı alanı, duvar yüksekliğini, dış kumaş türünü, tahmini minimum sıcaklığı ve çalışma yüksekliğini paylaşın. Ocak kutusu hacmini, baca çapını, çelik levha kalınlığını, beklenen yanma penceresini ve iniş maliyeti tahminlerini kapsayan kısa bir boyutlandırma sayfası alacaksınız. Zhuoyue Power, bu termal hesaplamayı distribütörler, donanım sağlayıcılar ve glamping operatörleri için standart OEM ve ODM geliştirme sürecine entegre ediyor.
Yayınlanma: Ekim 2026 | Zhuoyue Güç Mühendisliği Ekibi tarafından
Bu tedarikçi için e-posta
Privacy statement: Your privacy is very important to Us. Our company promises not to disclose your personal information to any external company with out your explicit permission.
Fill in more information so that we can get in touch with you faster
Privacy statement: Your privacy is very important to Us. Our company promises not to disclose your personal information to any external company with out your explicit permission.